Hvorfor SPRENGE øra på publikum?

Her diskuteres alt innen PA

Moderatorer: Rune Skramstad, Mads Størkersen

Brukeravatar
Ståle Andersen
Newbie
Innlegg: 22
Registrert: 15 jan 2007, 12:24
Sted: Meløy/REIPÅ
Kontakt:

Hvorfor SPRENGE øra på publikum?

Legg inn av Ståle Andersen »

Var på Stage Dolls konsert for en tid tilbake og gleda meg stort til den... fin lyd på første sett men så begynte skjærsilden... det ble så høyt til slutt at man umulig kunne høre vokalen bare en diger bolle me lyd som skurra i øran... Dette har jeg opplevd før og.. må jo gå ann å holde seg sånn høveli til den perfekte lyden man hadde på soundcheck og 1 sett..???Ødela hele konserten spør du meg og hadde jeg vært Torstein Flakne så hadde jeg sparka lydmannen rett etter gig.. :twisted:
Ståle Andersen
http://www.faks-fest.com
Kenneth Jensen
Pro Member
Innlegg: 640
Registrert: 15 jul 2003, 16:27
Sted: lillestrøm
Kontakt:

Legg inn av Kenneth Jensen »

Sikkert en hel del som opplevde det annerledes også??!! Individuell oppfatning av dette vil jeg anta! Men det finnes naturligvis grenser?
Brukeravatar
lydonen
Pro Member Silver
Innlegg: 1197
Registrert: 25 apr 2004, 12:34
Sted: vadsø
Kontakt:

Legg inn av lydonen »

Jeg har opplevd Stage Dolls sin lydtekniker som veldig dyktig, om det var den sedvanlige mannen de hadde med.

Men (og dette er på generelt grunnlag) at det blir høyere og forandret fra soundcheck til første sett og videre utover er vanlig, noen teknikere (og særlig en) står jo bare og dytter på faderne til de står limt opp i taket på blander'n.
Og "oppvarming" backstage på festival eller konsert kan gi nedsatt kompetanse for tekniker, og står du og mikser for flere hundre eller tusen publikumere burde det forsyne meg vært tatt promillekontroll av FOH-far, et slikt ansvar i hendene på en ikke-edru person :roll:
Sist redigert av lydonen den 17 jan 2007, 20:11, redigert 1 gang totalt.
Lydonen. Your 1000+ Lydforum post-whore..
Brukeravatar
Ståle Andersen
Newbie
Innlegg: 22
Registrert: 15 jan 2007, 12:24
Sted: Meløy/REIPÅ
Kontakt:

Takk lydonen...

Legg inn av Ståle Andersen »

:lol: det var ca bare kjentfolk av meg på den konserten og alle jeg snakka me var drittsur og forbanna etter konserten,,, det kan jo ha vært en vikar seff... for visst stage dolls bruker han dær til vanlig så gud hjelpe dem...men klart store doser øl mm. kan jo gi miksesyken med stor faderfeber :lol:
Ståle Andersen
http://www.faks-fest.com
Håvard Soknes
Active Member
Innlegg: 57
Registrert: 01 aug 2006, 14:50
Sted: Trondheim

Legg inn av Håvard Soknes »

Jeg kjenner personlig teknikeren til stage dolls. Har selv turnert med dem som backlineroadie å jeg kan si så mye som at lydmannen til dem er en av de bedre på den typen rockelyd. Å det du skal huske er at det er ikke bare lydteknikeren som kan a skylda for at det er høyt. Sist jeg jobbet med dem var ikke scenevolumet spesielt lavt heller. Det kan nevnes at det normalt er et dobbelt marshall stack til torstein i publikum sin hodehøyde som står på oooooon:) og trommisen er ganske hardtslående også.

Jeg sier ikke det at det ikke var dårlig lyd der for jeg var ikke der selv, men jeg vil bare at du skal tenke over at det er flere faktorer med inn i bildet enn lydmannen. Har litt med hva som kommer fra scenen, lokalet o.s.v.
Kenneth Jensen
Pro Member
Innlegg: 640
Registrert: 15 jul 2003, 16:27
Sted: lillestrøm
Kontakt:

Legg inn av Kenneth Jensen »

hadde just besøk av disse gutta på sentrum scene også :) det var jo friskt men ikke idiotisk! Er jo rockeband da ..
aslak.skarderud
Pro Member
Innlegg: 380
Registrert: 22 jun 2004, 11:58
Kontakt:

Legg inn av aslak.skarderud »

desverre er propper et like nødvendig konserttilbehør som øl. mange lydmenn forstår ikke ansvaret de har for publikums helse.

heldigvis er ikke konsertformatet på langt nær så skadelig som støy på arbeidsplassen eller lyden på et diskotek.
aslak skarderud
kultursenteret isak
Jørgen Stene

Legg inn av Jørgen Stene »

Hei !!

Ærlig talt, er det noen seriøse lydteknikere som drikker på jobb !!!
Og dette er ikke ironisk.
Dette er et generelt spørsmål som ikke har noe med lydmannen til Stage Dolls å gjøre.
Her i noen poster anntyder man at dette kan være skjedd, og på hvilket grunnlag ????????

Jørgen Stene
Brukeravatar
lydonen
Pro Member Silver
Innlegg: 1197
Registrert: 25 apr 2004, 12:34
Sted: vadsø
Kontakt:

Legg inn av lydonen »

Dette går ikke på lydmannen til Stage Dolls, som sagt har vi de beste erfaringer med ham.

Men at det forekommer idiotiske lydnivåer vurdert på sviktende grunnlag en gang i mellom, det er hevet over tvil...
Lydonen. Your 1000+ Lydforum post-whore..
Terje Haugdal
Newbie
Innlegg: 4
Registrert: 17 jan 2007, 17:53
Kontakt:

Legg inn av Terje Haugdal »

Hei.
Her er jeg, den "skyldige".
Beklager om jeg har ødelagt en konsert for noen med å spille for høyt.
Det skrives imidlertid at lyden var for høy i andre settet osv. og at det evt kan skyldes lydmannens inntak av alkohol?
Stage Dolls spiller konsekvent ett sett på 90 minutter med mindre de spiller akustiske konserter, da spiller de 2x45 minutter, dvs to sett.
De har ikke med seg lydmann når de har akustiske konserter. De styrer lyden selv.

Jeg skal på ingen måte unnskylde meg. Det har jeg ingen behov for.
Syns imidlertid at denne "diskusjonen" hører hjemme under Sladder og Vås enn under diskusjon om PA, med mindre det lurers på hvilken PA det er som klarer å spille så høyt som det tydeligvis ble gjort her forleden.
Terje Haugdal
Brukeravatar
Ståle Andersen
Newbie
Innlegg: 22
Registrert: 15 jan 2007, 12:24
Sted: Meløy/REIPÅ
Kontakt:

Tråden jeg starta hadde ikke noe med full tekniker....

Legg inn av Ståle Andersen »

Jeg var på ørnes hotell og når du sier at på akustiske konserter har de ikke lydmann så må jeg bare beklage......for det var nettopp en akustisk konsert det var.. :oops: derfor 2 sett...
Da burde kanskje musikerne prøvd å stått blant publikum selv , for det var kun et eneste stooor ohwæhhh..
Så beklager til deg som ikke var der... (skulle imidlertid ønsket at de hadde med seg lydmann)
Ståle Andersen
http://www.faks-fest.com
Terje Haugdal
Newbie
Innlegg: 4
Registrert: 17 jan 2007, 17:53
Kontakt:

Legg inn av Terje Haugdal »

Hei igjen og alt i orden.
Har nevnt det til dem, men....nei.
Terje Haugdal
ketil nicolaysen
Active Member
Innlegg: 139
Registrert: 12 jun 2006, 02:30
Kontakt:

Legg inn av ketil nicolaysen »

har dere tenkt på følgende:når man drikker,forandres hørsla våres....vis publikum drikker må kanskje lydmannen gjøre det samme for å ha samme oppfatning av lyden?

vis man kjører bil uten å ha sovet på 24t er det som å ha 1 i promille(husker ikke nøyaktig tall,men samma d)i denne bransjen hender det ofte at man ikke har sovet mye de siste 72 timene før en jobb...hvordan er hørsla da?ooog vis man har sovet meget de siste dager,kan man da ta seg en øl for å kompansere at man normalt er trøtt på jobb,eller øøøhh...
Brukeravatar
Ståle Andersen
Newbie
Innlegg: 22
Registrert: 15 jan 2007, 12:24
Sted: Meløy/REIPÅ
Kontakt:

Er de blitt gjerrige på gammeldagan...?hehe

Legg inn av Ståle Andersen »

Det hadde absolutt gjort seg med lydmann ja...
Men jeg tar helst plugga versjonen , synes ikke det blir det samme uten elgitarsoloene til Flakne-
Ståle Andersen
http://www.faks-fest.com
Brukeravatar
Jens Tore Fremmegård
Active Member
Innlegg: 290
Registrert: 15 okt 2005, 02:35
Sted: Oslo
Kontakt:

Legg inn av Jens Tore Fremmegård »

Har vært på konsert med Stage Dolls for noen år siden. Var god trøkk da. For en gangs skyld hadde jeg ikke propper i ørene. Ikke mye hørsel igjen etter den kvelden. Jaja, jeg spiller vel ikke akkurat lavt selv heller.
Jens Tore Fremmegård
Teknikkhuset AS
http://teknikkhuset.no
Låst